Свиркач од ЦИА: Трамп се обиде да издејствува мешање на друга земја во изборите на САД во 2020 година

by fokus 22:04
22:04

Комитетот за разузнавање на Претставничкиот дом денеска го објави текстот на жалбата за дејствата за претседателот Доналд Трамп, подготвена од свиркач во Белата куќа. Во меѓувреме „Њујорк тајмс“ дознава дека информаторот бил агент на Централната разузнавачка агенција (ЦИА).

Текстот е објавен на девет страници но е недостапен во целост, некои параграфи се класифицирани, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

- Advertisements -

Во жалбата свиркачот напишал дека во рамките на своите задолженија дознал дека Трамп ги злоупотребил своите претседателски надлежности за „да издејствува мешање на друга земја во изборите на САД во 2020 година“. Тоа се гледа од настојувањата на Трамп до раководството на Украина да истражува за активностите на Хантер Бајден, син на неговиот политички противник, Џо Бајден.

Информаторот изразил загриженост за тоа дека Трамп се обидува да влијае на властите на Украина во однос на прашање за истрага на активностите на Хантер Бајден. Во жалбата тој детално прераскажува детали од разговорот на Трамп со неговиот украински колега Володимир Зеленски и истакнува дека за тоа дознал од неколку официјални лица во Белата куќа.

Според него, вработените биле крајно загрижени од дијалогот на претседателите.

Исто така, свиркачот укажал дека подоцна високи официјални лица од Белата куќа правеле крајни напори за да се ограничи пристапот до шифрираниот разговор. Според претставникот на разузнавачката служба, тоа е доказ дека во администрацијата на Трамп сфатиле дека дејствата на претседателот се неправилни.

Инаку, „Њујорк тајмс“ дознава дека информаторот бил агент на ЦИА со задолженија во Белата куќа.

Поврзани новости