Светот воодушевен од шармантната сопруга на Макрон, повеќето Mакедонци потресени: Како бре дете, те прелагала учителката?

by fokus 14:47
14:47

Aко се суди според коментарите на социјалните мрежи, Mакедонците се меѓу најзагрижените поради старосната разлика од 25 години помеѓу новиот француски претседател Емануел Макрон и неговата гламурозна сопруга Брижит.

Фактот што елегантната и полна со самодоверба Брижит, е шеесет и четири годишна жена, додека нејзиниот сопруг Емануел е во, како што се вели, најдобрите години за мажите и има 39, ги предизвика злите јазици. И додека Франција и целиот свет ја поддржа поранешната учителка на Макрон и ја опишува како жена со изграден моден стил и карактер, доследна да бида прва дама во Елисејската палата, голем дел од Македонците не можат да се воздржат од погрдни коментари.

- Advertisements -

,,Дојди баба да ти купи лижавче’’ ,,Бабофил’’ ,,Мама ќе ја води државата’’ ,,Теткофил’’ ,,Мајка и син, и ние ли сакаме во ЕУ’’ ,,Го прелагала учителката’’ и слични коментари од утринава се вртат по социјалните мрежи.

Голем дел од загрижените за приватниот живот на Макрон се дури и јавни личности, кои што не ги кријат своите предрасуди околу темава.

,,Со оглед на тоа што Макрон е оженет со својата учителка , а нивната врска почнала уште во училиште, се наметнува прашањето дали новиот француски претседател е оженет со педофил???’’ – пишува поранешниот портпарол на ВМРО ДПМНЕ, Александар Бичиклиски, по што добива коментари со поддршка, но и интересен став од негова пријателка, која тврди – Трамп убаво си направи, си зема супер женска, секоја чест. Французиве не се пребирливи!

Кога веќе се спомнува американскиот претседател Доналд Трамп, како мало потсетување, и разликата во години помеѓу него и сопругата е 24 години, односно Доналд се венчал со неа во времето кога имал 59 години, а Меланија 35.

Иако разликата во години помеѓу животните партнери на Макрон и Трамп е речиси иста, сепак кај нас едниот е мета на навреди, а другиот издигнат како супер маж.

И додека дел од нашата јавност се уште е во состојба на благ шок, светските медиуми се воодушевени од Бриџит и се навраќаат на историјата на Франција, потсетувајќи дека Французинките, се општо познати како едни од најодржаните и средени жени, секогаш имале афинитети кон помлади мажи. Наполеон на пример, бил лудо вљубен во седум години постарата Жозефина, кралот Хенри Втори во дваесет години постарата Диана Д Поитиерс, на која што и останал верен се до нејзината смрт.

,,Французите сакаат да имаат шик, шармантни и духовити жени. Овие карактеристики се многу малку поврзани со младоста, туку напротив, потребно е искуство за да се поседуваат. Кога се спомнува парот Макрон, универзално, ви доаѓаат искри во очите. Тоа покажува дека има надеж за Французинките од било кое доба, но и за сите млади Французи’’ – пишува денес британски Телеграф, давајќи и голема поддршка на Брижит.

Вики Клинчарова

 

 

Поврзани новости