Сведок: Зврлевски ќе даде оставка за да се скраси како заменик републички обвинител

by Fokus 15:17
15:17

Јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе си поднесе оставка за да може Советот на јавни обвинители да го именува за заменик републички јавен обвинител, функција која е трајна и не подлежи на мандат и реизбор, дознава Сведок од извори во Советот на јавни обвинители.

Тоа, според планот направен помеѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ треба да се случи неделава, за да се избегне формирање Влада, која според сите најави, прво ќе бара разрешување на директорот на БЈБ во МВР Митко Чафков и на Јавниот обвинител Марко Зврлевски.

- Advertisements -

Поврзани новости