Судот во Солун одлучува дали бегалците Грујевски и Бошковски ќе ги врати во Скопје

by Fokus 09:08
09:08

Судечкиот совет на Солунскиот суд денеска треба да ја соопшти одлуката за барањето на македонските власти за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски во Македонија.

– Чекаме денеска Судот да ја соопшти одлуката. На минатите рочишта како сведоци бевме сослушани само јас и Александар Даштевски – изјави за МИА адвокатот на обвинетите, Петар Василев.

- Advertisements -

Тој посочи дека доколку Судот одлучи позитивно на барањето за екстрадицијата, како одбрана имаат право на жалба до Врховниот суд во Атина, во рок од 24 часа.

Поврзани новости