Судот одлучи видео снимката за „Поткуп“ да се користи како доказ против Заев

by fokus 11:16
11:16

Судот го одби барањето на адвокатите на премиерот, Зоран Заев, видео снимката во случајот „Поткуп“, која ја виде целата јавност откако беше објавена на каналот YouTube, да не се користи во предметот. Судот одлучи дека снимките ќе се користат како доказ во постапката. Адвокатите на Заев најавија жалба по ова решение.

Денеска беше одложено уште едно рочиште од овој предмет кој се води против Заев за примање поткуп. Причината за одложувањето е затоа што судијката Дијана Груевска Илиевска била на боледување. Судењето е одложено за 20-ти ноември.

Заев е обвинет дека додека бил градоначалник на Струмица наводно побарал поткуп од 160 илјади евра од струмичкиот бизнисмен Иван Николов за градежно земјиште во општината.

- Advertising -

Поврзани новости