Судот ги одби мерките за претпазливост за Груевски и Јанакиески

by fokus 19:41
19:41

Основниот суд Скопје 1 предмалку соопшти дека не го прифаќа барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување на мерки за претпазливост за осмничените во случајот за рушење на Космос, Никола Груевски, Миле Јанакиески и Тони Трајковски.

-Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за определување мерки на претпазливост спрема осомничените Н.Г., M.J. и T.T. поднесен од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите (СЈО) и се опфатени во предметот на СЈО во јавноста познат како „ТНТ“, донесе решение со кое го одби како неоснован предлогот на СЈО и против истите не определи мерки на претпазливост, соопштија од Судот.

- Advertisements -

Од Судот додаваат дека во рок од 24 часа СЈО има право да поднесе жалба до Кривичниот совет при Основен суд Скопје 1.

Поврзани новости