Судир меѓу студентите и полицијата во Атина

by fokus 17:30
17:30

Атинската полиција употреби солзавец во обид да ги растера студентите кои протестираат во главниот град на Грција поради нацрт законот за образование, јави дописничката на МИА од Атина.

За време на протестот, студентите се обидоа да го пробијат полицискиот кордон пред зградата на парламентот на плоштадот Синтагма. Студентите фрлаа со Молотови коктели и камења, по што полицијата возврати со солзавец и шок бомби.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Демонстрантите се уште се собрани на плоштадот Синтагма.

На протестот учествуваат и ученици од основните училишта и универзитетски персонал.

Гласањето на новиот закон, иако првично беше закажано за денеска, а поради тоа и студентите одржуваат протест, се поверојатно е дека ќе се одржи утре и расправата наместо два, ќе трае три дена.

Предлог-законот воведува промени во системот за прием во високото образование, ограничено време за студирање, односно на шест години за оние што се на факултетите со четири години и осум и девет години за високото образование што трае пет, односно шест години, но и промени во бројот на поени за запишување на факултет, како и можноста за формирање универзитетска полиција.

Поврзани новости