Судењето за „Диво Насеље“ почнува одново

by Фокус 10:10
10:10

Денешното рочиште за судскиот процес „Диво насеље“  е оложен за 19 мај, поради тоа што се зголемува бројот на обвинети во случајот, а салата беше премала да ги собере сите.

Инаку, обвинителството реши кон овој предмет да ги додаде жители на населбата, кои се обвинети за помагање на обвинетите за тероризам.

- Advertisements -

Бидејќи се спојуваат два предмета, судскиот процес и покрај тоа што е стигнат до половина мора да почне од почеток – обвинетите одново да се изјаснуваат, сведоците одново да се сослушуваат итн.

Поради тоа што во судницата ќе треба за влезат минимум уште 20 луѓе обвинети и адвокатите, од Кривичниот суд било побарано да се користи салата на Врховниот суд, но од таму стигнал негативен одговор.

Поврзани новости