Субвенции се уште нема, земјоделците во вторник на протести

by fokus 22:14
22:14

Земјоделците во вторник излегуваат на протести во знак на револт поради неисплатените субвенции најавуваат блокада на неколку патни правци во земјава. Не отстапуваат од барањето за средба со министерот за финансии Кирил Миноски од кого сакаат одговор зошто не им се исплаќаат парите, објви ТВ24.

– Пробиени се сите максимално рокови. Земјоделците го изгубија трпението, бидејќи сезоната е во тек и почвата не може да биде обработена – изјави Зоран Борисов, Здружение на оризопроизводители.

Дел од земјоделците порачаа дека се заглавени во долгови и немаат повеќе трпение за чекање на парите.

Поврзани новости