Студентски пленум ќе протестира за Кежаровски

by Фокус 15:45
15:45

По примерот на професорите и Студентскиот пленум застанува зад протестот за Кежаровски. Тие јавно ги повикаа пленумците да излезат во вторник и да се спротивстават на насилството на власта.

„Неутралноста му помага на угнетувачот, никогаш на угнетуваниот. Молкот го охрабрува мачителот, никогаш мачениот.

- Advertisements -

Граѓани, заземајте страни!

Студентски пленум го поддржува протестот против пресудата за новинарот Кежаровски. Во држава што си ги затвора новинарите не можеме да очекуваме слободни и непристасни медиуми и медиуми што ќе известуваат за студентските протести“- повикаа студентите.

Поврзани новости