Студентите извојуваа победа, ќе се изготвува нов закон за високо образование

by Фокус 16:23
16:23

Владата и министерството за образование  попуштија пред студентите, со што ќе се изготвува нов закон за високо образование, а најверојатно студентската окупација на факултетите завршува вечер. Таква одлука била донесена на втората средба меѓу претставниците на Студентскиот и Професорскиот пленум, МОН, Владата и универзитетскиот сенат во Ректоратот на УКИМ.

На средбата присуствуваа министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми, заменик-министерот Спиро Ристовски и вицепремиерот Зоран Ставрески. А, претставници на Студентскиот пленум беа Стефан Видиков и Ивана Туфегџиќ, како и професорките Гордана Силјановска и Сузана Ќофкаровска од Професорскиот пленум.

- Advertisements -

Од Студентскиот пленум повторно нагласија дека нема никакви шанси да се согласат со воведувањето на државен испит како дел од реформскиот пакет за високото образование. Студентите ги имаат окупирано сите факултети и прогласени се за автономни зони, а од таму не заминуваат според претходните најави се додека не се укине Законот за високо образование.

Поврзани новости