Студенти со рани и модрици по синоќешниот судир со ЕБР

by fokus 13:09
13:09

По синоќешниот интервенција на Единицата за брзо распоредување во просториите на СПУКМ, Студенсткиот пленум објави фотографии на дел од студентите на кои се гледаат модринки и крв.

Според Студенсткиот пленум, синоќа биле повредени тројца студенти синоќа при судирот со припадници на Единицата за брзо распоредување, за време на блокадата на влезот од просториите на Студентскиот парламент.

МВР вчера застана во одбрана на претставниците на Студентскиот парламент кои побегнаа во своето седиште заедно со гласачките кутии за да ги бројат гласовите од вчерашното гласање за нов студентски лидер.

Специјални полициски сили доцна синоќа насила ги влечеа студентите што се спротивставија на изборите за претседател на Студентскиот парламент на Универзитетот Кирил и Методиј со обвинение дека се лажирани.

Студентскиот пленум цело попладне го блокираше влезот на Студентскиот парламент во обид да се спречи броењето на гласаките кутии што претходно насилно биле грабнати од Правниот факултет.

Од таму обвинија дека во лажирањето на изборите учествувале лица од јавната администрација и членови на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани новости