Студенти го окупираа Правниот факултет

by Фокус

Два дена по  одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов да ги аболицира сите политичари за прислушуваните разговори студентите од повеќе младински организации во моментов го окупираат Правниот факултет при УКИМ. Тие бараат мобилизација на сите студенти и оставка од шефот на државата.

Студентите со разглас влегуваат од во амфитеатрите на среде предавања и скандираат „Дојди и приклучи се“. Во вчерашните протести проти водлуката за аболиција, приведени се 12 демонстранти, меѓу кои и членови на Студентскиот Пленум. Во продолжение, погледнете го видеото во живо кое го пренесуваат студентите.

 

Поврзани новости