Студен бран доаѓа кон Македонија, со себе носи дожд, снег и силен ветер – детали

by fokus 07:00
07:00

До крајот на денов во нашата држава ќе имаме умерено облачно време со сончеви периоди, локално ќе има и позначителна облачност. Во крајните западни предели не се исклучува мноста за сосема слаб и краткотраен локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец, истиот во западните предели повремено ќе засилува на интензитет.

Максималните дневни температури на воздухот ќе бидат значително над просекот и ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 20 степени.

- Advertising -
"

Топлото и претежно стабилно време ќе се задржи и во поголемиот дел од утрешниот ден, максималните дневни температури и утре ќе се искачуваат во интервалот некаде од 12 до 20, 21 степен. Сепак утре доцна попладне и навечер кај нас ќе настапи ГОЛЕМА и релативно БРЗА промена на времето, истата ќе биде проследена со зголемување на облачноста, умерен до засилен ветер најпрвин од југозападен правец и врнежи од дожд во вечерните и ноќчните часови кон среда.

Поради продор на многу постуден воздух од север, во текот на ноќта вторник кон среда како и во среда најпрвин на повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег каде ќе дојде до формирање на нова снежна покривка. Врнежи од снег се очекуваат и на некои од пониските места каде исто така има услови за формирање на бела покривка.

Сето ова ќе биде проследено и со СИЛЕН северен ветер, во ваква ситуација граѓаните да бидат внимателни каде и како се движат поради тоа што локално брзината на ветерот ќе биде голема.

Температурите на воздухот ќе бележат тенденција на опаѓање дури за повеќе од десет степени во однос на сегашните, од среда максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот некаде од -3 до 6 степени. Минималните температури насекаде ќе се спуштаат под нулата, понекаде истите се очекува да се спуштат и под -10 степени.

Ваквата брза промена на времето, многу лошо ќе влијае особено врз метеопатите каде е можна појава на значителни здравствени проблеми (болки во коските како и на местата од старите рани, повремена нервоза и поспаност).

Подготви: Славчо Попоски

Поврзани новости