Струмичанец пријавил дека вечерва бил тепан од група во која бил и Чавков

by fokus 23:17
23:17

Струмицанецот Ванчо Спасов во полиција пријавил дека вечерва бил истепан од група вработени во СВР Струмица и други лица, во чие друштво бил пуштениот на слобода Митко Чавков, објави порталот СДК. Во пријавата, велат од струмичката полиција, не било наведено дека и Чавков го удирал Спасов, но дека на заминување од местото го прашал: „Зошто ме сликаш?“

Според тврдењето на Спасов, настанот се случил околу 18 часот во мотелот и етно ресторан „Подгорски ан“ во близина на Колешинските водопади во Струмица, каде Чавков, кој е пуштен од притвор за обвинението за 27 април со гаранција, бил со пријатели и бивши колеги од СВР Струмица. Спасов го снимил Чавков со мобилниот телефон.

- Advertisements -

„Пријавителот на настанот, според исказот во полиција, бил физички нападнат од четири лица со удари по грбот. По ќотекот му ги свиткале рацете и го легнале на земја. Потоа насилно му го зеле мобилниот телефон. Тогаш лицето Митко Чавков го прашал истепаниот зошто го слика и тој, четворицата напаѓачи и уште 2 непознати лица кои не го удирале пријавителот, си заминале од угостителскиот објект со три автомобили“, велат во МВР за овој настан.

 

Поврзани новости