„Стоп-листа“: Кој доби забрана за влез во Русија покрај Бајден?

by Фокус

Руските власти денеска соопштија дека ги ставиле американскиот претседател Џо Бајден, државниот секретар Антони Блинкен и други високи функционери на САД на „стоп-листата“, со која им се забранува влез во државата.

Нивните имиња, заедно со секретарот за одбрана Лојд Остин, шефот на ЦИА, Вилијам Барнс, советникот за национална безбедност Џејк Саливан и други, се вклучени на списокот од 13 лица на кои им е забранет влез во Русија како одговор на санкциите воведени од Вашингтон кон руските официјални лица.

На листата е и поранешната државна секретарка Хилари Клинтон.

Поврзани новости