Столтенберг: Путин планира уште војни!

by Фокус

Рускиот претседател Владимир Путин нема непосредни планови за мир во Украина и затоа Западот треба уште долго да се подготвува да му пружи помош на Киев, порача генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

-Претседателот Путин не планира мир, тој планира уште војни – рече Столтенберг во интервју за Гардијан.

Тој изјави дека Русија го зголемува воено индустриското производство и се обидува да посегне до авторитарните режими, како Иран или Северна Кореја и други, во обид да набави повеќе оружје.

Поврзани новости