Столтенберг: Имаме одличен однос со Србија и ја почитуваме нејзината одлука да не се придружи на НАТО

by fokus

НАТО силно го поддржува дијалогот Белград – Приштина и сите напори што ќе резултираат со намалување на тензиите и ќе ги решат проблемите, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Тој вчера пристигна во Белград, и во интервју за телевизијата Пинк, нагласи дека НАТО има одличен дијалог со Србија и ја почитува одлуката државата да не биде дел од Алијансата.

– Силно го поддржуваме дијалогот меѓу Белград и Приштина како и сите напори што ќе резултираат со намалување на тензиите и ќе ги решат несогласувањата. Нам ни е потребно политичко решение. Тоа е дијалог што одблизу го следи ЕУ, а НАТО беше дел од иницијативата што придонесе за дијалог. Ние и понатаму го следиме дијалогот и го поддржуваме нагласи Столтенберг.

Тој потсети дека Србија „јасно рекла“ дека цел не и е да стане членка на НАТО.

– Почитуваме одлука на држава дали сака да влезе во НАТО или не сака. Имаме одличен однос со Србија и ја почитуваме нејзината одлука да не се придружи на НАТО туку да биде партнер. Тоа е добро за Србија, тоа е добро за НАТО, изјави Столтенберг.

Поврзани новости