Српскиот патријарх Иринеј е хоспитализиран поради ковид компликации

by Фокус 11:38
11:38

Српската православна црква потврди дека српскиот патријарх Иринеј е хоспитализиран во воената болница Карабурма, поради влошена здравствена состојба предизвикана од Ковид-19.

Патријархот на СПЦ бил пренесен во болница утрово поради „влошување на хроничната срцева слабост“.

- Advertisements -

Од СПЦ нагласуваат дека состојбата на Иринеј откако примил терапја се стабилизирала.

Поврзани новости