Срѓан Керим во потесен круг за генерален секретар на ОН

by fokus 20:34
20:34

По завршувањето на четвртиот круг на гласање, македонскиот кандидат за генерален секретар на Обединетите нации, Срѓан Керим се пласираше на четвртото место.

По денешниот неформален круг на гласање на прво место и понатаму е поранешниот португалски премиер Антонио Гутереш, втор е кандидатот од Словачка, Мирослав Лајчек, а на трето место кандидатот од Србија, Вук Јеремиќ.

Следното гласање во Советот за безбедност е закажано за 26 септември.

Поврзани новости