Средношколците го прекинуваат кампувањето и се враќаат на настава

by Фокус 11:30
11:30

Средошколците одлучија да го прекинат кампувањето во паркот спроти Министерството за образование и наука и од понеделник да се вратат на настава.

Порачаа дека тоа го прават поради неразумноста на МОН, но и заради тоа што од безбедносни причини повеќе не можат да спијат на улица. Меѓу причините зошто се одлучиле на ваков чекор велат, е и неможноста да се донесе нов закон до крајот на оваа учебна година. Кампувањето на средношколците траеше повеќе од две недели.

- Advertisements -

Тие, досега неколку пати имаа средба со ресорното министерство, но од таму немаа разбирање за нивните барања.

Поврзани новости