Среде „локдаун“ Џонсон поканил 100 луѓе на забава

by fokus

Британската полиција ги истражува извештаите дека Мартин Рејнолдс поканил 100 вработени, меѓу кои и премиерот Борис Џонсон, на забава во време кога друштвените собири биле забранети.

Според информациите кои се пласираат во медиумите, премиерот присуствувал на забава организирана на 20 мај 2020 година во Даунинг стрит гарден бр. 10, заедно со неговата тогашна свршеница Кери Џонсон.

Забавата била организирана во време кога биле забранети сите јавни собири во земјата и кога имаше можност само двајца од две различни домаќинства да се сретнат на отворено.

Полицијата објави дека ги истражува извештаите за заклучување на Даунинг стрит по објавувањето на е-поштата.

Џонсон сега ќе биде под сериозен притисок да ја објасни својата улога на собирот.

Медиумите наведуваат и дека уште најмалку пет собири биле организирани во зимата 2020 година, и во Даунинг стрит и во Вајтхол, вклучувајќи божиќна забава и забава во Министерството за образование.

Семејствата на жртвите од ковид и многубројните политичари изразија шокираност, неверување и презир за однесувањето на Џонсон и неговиот кабинет.

Поврзани новости