Србија од утре почнува масовна вакцинација

by fokus 15:41
15:41

Српската премиерка Ана Брнабиќ најави дека утре во Србија ќе започне „масовна“ вакцинација на граѓаните против коронавирус.

Брнабиќ изјави дека од утре ќе се вакцинираат просветните работници, припадниците на армијата и полицијата, како и новинарите. Таа оцени дека претставниците на медиумите, особено медиумските работници кои се постојано на терен, биле вклучени во приоритетната група, на апел на медиумските здруженија, но и на барање на српскиот претседател Александар Вучиќ.

- Advertisements -

Таа очекува дека во текот на 2021 година Србија ќе се врати на нормалниот живот пред пандемијата на коронавирусот.

Поврзани новости