Спасовски за софтверот на Рашковски: Има потреба од софтвер за безбедност, но тој не е по нарачка на МВР

by fokus 19:06
19:06

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека МВР има потреба од софтвер за безбедност во сообраќајот, но Министерството во моментов прави анализи дали набавката ќе биде преку јавно-приватно партнерство, дали ќе се искористи системот „SafeCity“ или пак ќе се набавува нов софтвер.

-Ако зборуваме за тоа дали има потреба од софтвер за безбедност во сообраќајот при кој ќе нема човечки фактор ќе одлучува, да, има потреба. Оставката и кои се побудите за тоа не сакам да коментирам, бидејќи тоа е лична одлука. Работевме многу да направиме план во кој ќе има резултати за зголемување на безбедноста. За 23 проценти е намален бројот на сообраќајни незгоди. Со овие физички сообраќајни контроли, се намали бројот на сообраќајки со тешки последици. Вториот дел е како сето ова да се подобри. Затоа е важно софтверско решение, да преку камери  овозможиме контрола при која нема да има човечки фактори. Ние правиме анализи дали ќе се оди со јавно-приватно партнерство, дали ќе се користи  „SafeCity“ или ќе се набавува нов софтвер. Набавката направена во Владаta не е набавка направена по нарачка на МВР. Според тоа што е направено нарачателот е Генералниот секретаријат на Владата. Се води постапка за овој случај и институциите ќе испитаат и тоа е важно, вели Спасовски.

- Advertisements -

Поврзани новости