Спасовски: За насилството треба да одговараат и припадници на МВР

by fokus 14:23
14:23

Пратеникот од СДСМ Оливер Спасовски кој денеска даваше исказ во ОЈО за насилствата во Собранието, вели дека освен насилниците кои нападнаа пратеници очекува дека Обвинителството ќе ја утврди и командната одговорност во Министерството за внатрешни работи, кои дозволија рушење на уставниот поредок.

Тој пред надлежниот обвнител ги опишал настаните во Собранието и побара нападот врз еден од виталните државни објекти да биде расветлен до крај.

- Advertisements -

На новинарско прашање дали како екс министер за внатрешни работи  додека бил на функцијата знаел дека системот за снимање на командите внатре во МВР не работел, Спасовски рече дека не знаел и дека за ова дознал од вчерашната изјава на Нухиу.

– Немав јас таква информација. Тоа што е сега како констатација од министерот, може само тој да го потврди, рече Спасовски.

Поврзани новости