Спасовски: Во соработка со ЕУ да го надминеме проблемот со мигрантите

by Фокус 11:44
11:44

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски беше во посета на јужната граница каде ескалираше состојбата со мигрантите кои со камења фрлаа кон полицијата и армијата додека се поставуваше оградата меѓу Македонија и Грција.

-Оддавам признание на полицајците. Се надевам во соработка со ЕУ ќе се надмине овој проблем. Мораме во Република ‪‎Македонија‬ да ги насочиме сите можни капацитети да имаме стабилност за граѓаните на Македонија и на хуман начин да бидат прифатени бегалците – рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој ги посети повредените полицајци кои настрадаа во нередот.

- Advertisements -

Инаку, при инцидентот 18 полицајци беа повредени и сите завршија во болница. Мигрантите се налутени затоа што македонските граничари не ги пропуштаат да преминат преку Македонија кон државите од Западна Европа.

Поврзани новости