Спасовски: Во наредните недели се очекува од 2.000 до 2.500 заразени од корона вирус

by Fokus 15:54
15:54

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес-конференција истакна дека во моментот на секој од нас животот му е променет.

„Светот се бори со невиден непријател. Вирусот не познава граници и не бира кој ќе нападне. Светот брои 1,2 милиони заболени и повеќе од 70.000 починати. Ние навреме го вклучивме алармот и постепено воведовме мерки и во првата фаза успеавме да го амортизираме ударот. Мерките ги носевме етапно по препорака на Комисијата за заразни болести. Следејќи ги искуствата на другите земји очекуваме дека ќе влеземе во фаза кога епидемијата ќе го промени својот тек. Секој од нас би сакал да знае кога се ова ќе заврши, но тоа никој не го знае – истакна Спасовски.

- Advertisements -

Според него, на крајот ќе го сопреме непријателот, но оваа битка ќе трае.

„Ние како земја го немаме поминато најлошото. Наредните две недели ќе го достигнеме пикот. Но, подобро да се подготвуваме за повеќе, а да имаме помалку. Донесовме одлука за продолжување на полицискиот час. Се очекува да достигнеме бројка од 2.000 до 2.500 заболени. Се забранува движење на сите граѓани од 16 до 05 часот наредниот ден, а за викендот 24 часа. Се забранува движењето на јавни површини повеќе од две лица. Донесувањето на овие мерки е заштита на здравјето на секој граѓанин – додаде техничкиот премиер.

 

 

Поврзани новости