Спасовски: Владата противзаконски ги поништи одлуките на министрите

by Фокус 17:41
17:41

Оливер Спасовски одржа прес конефернција откако Владата одлучи да ги поништи сите одлуки на министрите и замениците-министри од СДСМ. Тој за ваквиот потег на власта вели дека е противзаконски.

-Нашите оставки, како министри и дополнителни заменици-министри, поднесени до техничкиот премиер од ВМРО-ДПМНЕ, не беа констатирани, спротивно на нашата волја. Владата, предводена од техничкиот премиер на ВМРО-ДПМНЕ, направи ново прекршување на договорот од Пржино. Донесе противзаконска одлука за поништување на сите правни акти на министрите, донесени пред поднесување на оставките, рече Спасовски.

- Advertisements -

Според него, со ваквата одлука ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги прават изборите невозможни бидејќи ова е техничка влада за спроведување на фер избори, и сите одлуки поврзани со изборите, како што рече тој, мора да бидат потврдени од опозицијата.

Поврзани новости