Спасовски: Со членство во НАТО ќе имаме мирен сон

by fokus 12:25
12:25

Министерот за внатрешни работи и потпретседател на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија, Оливер Спасовски за време на вчерашната посета на Кичево, се сретна со граѓаните и учествуваше на отворена граѓанска трибина.

Пред присутните граѓани министерот Спасовски говореше за придобивките за Македонија со влезот во Европската унија и НАТО сојузот.

- Advertisements -

– Со членството во НАТО се гарантираат границите на Република Македонија, територијалниот интегритет, обезбедуваме мирен сон, на нашите семејства на нашите деца и преку таквата стабилност ги затвораме сите отворени прашања кои што 28 години демнеа над Република Македонија, рече Спасовски.

ЕУ, потенцира, значи отворање на Македонија кон светот и најважно прифаќање на европските вредности во нашата држава.

– Нема поголемо признание од тоа македонскиот јазик да биде официјален јазик и нашето кирилско писмо кај петстотини милиони граѓани, нема поголемо признание, нашиот идентитет кој е загарантиран да биде рамноправен со сите членки на европското семејство, додаде тој.

Поврзани новости