Сопственичка на МИТ: Ова е одмазда дека ја критикував власта

by fokus 20:51
20:51

Откако денеска полицијата направила упад на МИТ универзитетот, сопственичката Билјана Апостолова во изјава за 24 Вести вели дека се работи за политички монтиран случај поради нејзините јавно упатени критики кон власта.

Акцијата на полицијата била по наредба на Основното јавно обвинителство, а инспектори од МВР, од Управата за Јавни Приходи и од Министерството за образование, во придружба на наоружани полицајци ја проверувале целокупната документација на универзитетот.

- Advertisements -
Banner 300x250_

Од ОЈО информираа дека јавен обвинител дал наредба полиција да изврши претрес на повеќе објекти кои им припаѓаат на МИТ универзитетот со цел да се прибават документи и други предмети што би се користеле како докази во кривична постапка.

Поврзани новости