Сопругата на Володимир Зеленски не е сигурна дека тој воопшто ќе се кандидира за втор мандат

by Fokus

За време на интервјуто за „Face the Nation“, Олена Зеленска рече дека политичките аспирации на нејзиниот сопруг, украинскиот претседател Володимир Зеленски, не секогаш добивале нејзина лична поддршка.

Додека Украина размислува дали да се одржат претседателски избори следната година без да ѝ се гледа крај на војната со Русија, првата дама на Украина изјави за Си-Би-Ес дека не е сигурна дека нејзиниот сопруг дури и ќе се кандидира за втор мандат.

Таа рече дека ако тој се кандидира за втор мандат, нема да се чувствува неволно како што се чувствуваше за време на неговата прва претседателска кандидатура.

„Дури и кога се кандидираше за прв пат, не го поддржав целосно. Но, ако повторно се кандидира, ако одлучи дека е потребно – добро, имаме искуство, сме го поминале тоа“, рече Зеленска.

Таа додаде дека не е сигурна дека воопшто ќе се кандидира, особено ако се има предвид неизвесната состојба во земјава.

„Ќе зависи и од тоа дали на нашето општество би му требал како претседател, ако почувствува дека украинското општество повеќе нема да сака да биде претседател, тој веројатно нема да се кандидира“, рече првата дама на Украина, додавајќи дека ќе го поддржи сопругот каква и да донесе одлука.

 

Поврзани новости