Сопругата на ерменскиот премиер посетува воена обука, ќе оди на фронт   

by Fokus 08:56
08:56

Ана Хакобијан, сопругата на ерменскиот премиер Никол Пашињан, најави дека од денеска ќе посетува воена обука, заедно со уште 12 жени и ќе отиде во Нагорно-Карабах.

– Одред од 13 жени, вклучително и мене, почнува воена обука. За неколку дена тргнуваме да помогнеме во заштита на нашите граници. Ниту нашата татковина ниту нашето достоинство нема да се повлече пред непријаелот, напиша Хакобијан на Фејсбук.

- Advertisements -

Кога беше објавено дека синот на ерменскиот премиер Ашот Пашињан заминува на фронт, Хакобијан изјави дека нема ништо поблагородно од да се даде животот за татковината.

– Му кажав: Да, сине облечи униформа и оди. Јас те обожувам, но нема ништо поблагородно од да се даде животот за татковината. Не знаев каква е таму ситуацијата и дали ќе можеме да се слушаме. Но, тој не замина и одреден е подоцен датум за негова регрутација, но и понатаму стојам зад своите збориви, напиша Хакобијан на Фејсбук.

Поврзани новости