„Сојузот на борци на Македонија” на чело на денешните протести

by Фокус 18:06
18:06

Демонстрантите како и претходните денови, протестот го започнаа пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство, а од таму се упатија кон Собранието на Република Македонија.

„Сојузот на борци на Македонија” се приклучија на протестите и маршираа во првите редови. Тие скандираат „Нема правда нема мир” и „Оставка”.

Граѓаните ја поминаа улицата која води кон Центарлниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, која целосно беше затворена со полициски кордон.

Дел од демонстрантите носат беџови „Слобода за Здравко”, членот на партијата „Левиа” кој утрово беше уапсен поради учество во протестите.

13084256_10209311387566676_186134863_n

13106510_10209311442128040_1292165229_o

13101103_10209311454368346_38886343_n

Поврзани новости