Собраниска анкетна комисија ќе го расветлува случајот „Диво насеље“

by Фокус 17:31
17:31

Собраниска анкетна комисија ќе ги истражува мотивите за случајот „Диво насеље“, во чии рамки многумина добија високи затворски казни за тероризам од страна на првостепениот суд.

За формирање на анкетна комисија инсисира ДУИ, од каде веднаш по изрекување на пресудата побараа меѓународна истрагам за да се испитаат сите околности и да се разрешат дилемите околу овој случај.

- Advertisements -

Од нивните коалициски партнери – СДСМ и Алијансата за Албанците, пак, најавуваат дека ќе ја поддржат оваа и други иницијатива во насока на расветлување на случајот.

Поврзани новости