Собранието на 11 септември почнува расправа за интерпелациите на министрите

by Фокус 12:12
12:12

Собранието ќе расправа за интерпелациите што опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе за дел од владините министри на 11 септември, кога на дневен ред се закажани интерпелациите на министерот за земјоделство Љупчо Николовски, за труд и социјала Мила Царовска и за министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Инаку, ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за Николовски поради неодговорното однесување за време на пожарите, за Царовска поради Стратегија за бегалците, додека за Димитров поради договорот за добрососедство со Бугарија.

- Advertising -

Воедно, од партијата на Никола Груевски поднесоа интерпелации и за министрите за здравство Арбен Таравари, за животна средина Садула Дураку, за култура Роберт Алаѓозовски и за финансии Драган Тевдовски.

Поврзани новости