Собранието го ратификуваше Договорот за ФРОНТЕКС

by Fokus

Собранието денеска во рамки на продолжението на 99. седница, со 61 глас „за“, го донесе Законот за ратификација на Договорот за ФРОНТЕКС, со што тој станува дел од внатрешниот правен поредок на државата.

Договорот за ФРОНТЕКС беше потпишан на 26 октомври 2022 година во присуство на премиерот Димитар Ковачевски и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и тоа е прв ваков договор помеѓу Европската Комисија и Република Северна Македонија на македонски јазик. Овој Договор има оперативно и политичко значење и за Северна Македонија и за Европската Унија.

На денешното гласање во пленарната сала не беа присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и другите опозициски партии.

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по изгласувањето на Законот за ратификација излезе со критика до пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, поради неприсуството на денешната седница.

Поврзани новости