Собранието денеска ќе ја верификува смената на министри од редовите на ДУИ

by Фокус 09:03
09:03

Собранието денеска треба да ги констатира оставките на министрите и на замениците министри од ДУИ и да ги избере новите министри што синоќа ги предложи партијата.

Партискиот лидер Али Ахмети, по одлуката на партиското претседателство за пренесените овластувања, вчера ги соопшти предлозите за нови министри и заменици министри, меѓу кои се најдоа непознати имиња за пошироката јавност.

- Advertisements -

Пред неколку дена претседателството на „интегративците“ одлучи да се повлече од владата, при што се разгледуваа различни сценарија за причините, целта и последиците на овој потег, за на крај да испадне дека се работело за тотална кадровска смена во владата.

Поврзани новости