Собрани над 4.000 долари за Лиле и нејзините синови, акцијата продолжува

by fokus 09:07
09:07

Приказната за Лиле Димитриевска од Велес, мајка на два сина со посебни потреби, која и стана позната на јавноста откако беше објавено видео, на кое се гледа како сама се грижи за синовите и плаче барајќи помош, го трогна хуманиот народ.

Жената апелираше институциите да се разбудат и државата да и додели асистент, бидејќи таа веќе 25 години сама се грижела за возрасните синови кои се приковани за кревет, 24 часа на ден.

- Advertising -

По последното видео со Лиле, на кое таа плаче и ги храни синовите, на социјалните мрежи започна хуманитарна акција за помош на ова велешко семејство. Акцијата за донирање на средства ја започна Јулијана Миовска, велешанка која живее во Лондон, и веќе се собрани над 4.000 долари за Димитриовски.

Исто така, хумани граѓани започнале да донираат и бела техника, со цел да се олесни секојдневието на мајката и синовите.

Сите кои сакаат да му помогнат на семејството, можат тоа да го сторат на следниот линк https://www.facebook.com/donate/2627829803965261/2894949363868818/

Вики Клинчарова

Поврзани новости