Собрани над 15 000 евра донации за казнетите демонстранти

by fokus 13:01
13:01

За само еден ден граѓаните собраа вкупно 15 528 евра, за поддршка на демонстрантите на Шарената револуција, што се соочуваат со прекршочни и со кривични пријави.

Солидарната акција се одвиваше вчера во кафе-барот „Излет”, а Шарените велат дека се презадоволни од одѕивот на граѓаните.

– Им благодариме на сите граѓани кои се солидаризираа со сите оние кои добија и ќе добијат драконски казни само заради своето изразување на право на протест. Заедно сме посилни! Сите за еден, еден за сите! –  стои и на фејсбук-страницата на кафе-бар =от, „Излет“,каде што се одвиваше акцијата.

Поврзани новости