Со мировните преговори Путин сака да купи време за подготовка на нова офанзива

by Fokus

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне нова серија напади, предупреди британскиот министер за надворешни работи. Џејмс Клеверли во интервју за Телеграф рече дека постои ризик дека „Путин навистина само го користи прекинот на огнот за да обучи повеќе војници и да произведе повеќе муниција и да ги обнови своите оштетени вооружени сили и да ги превооружи“.

Предупредувањето на британскиот министер доаѓа откако американскиот претседател Џо Бајден изјави дека би бил подготвен да разговара со Путин доколку навистина сака да стави крај на војната, нешто што досега не се случило. Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека ќе продолжи да разговара со Путин за да се обиде да спречи понатамошна ескалација и да ја осигура безбедноста на нуклеарните централи.

Тој додаде дека ако Русите користат какво било затишје во борбите како покритие за повторно вооружување, може да се појават дополнителни проблеми. „Тогаш она што ќе се случи е дека повторно ќе видиме сцени со нови напади, но можеби за околу 12 до 18 месеци“, рече тој.

Поврзани новости