Со компресор се бои Министерството за правда, специјалците демнеат

by fokus

Прва мета на Шарената револуција вечерва беше Министерството за правда.

Движејќи се кон Собрание, демонстрантите со црева со боја и компресор ја исшараа неговата фасада, скандираќи „Оставка”.

Додека Шарените го шараа Министерството, полициски специјалци внимателно ги следеа од страна и го блокираа пристапот кон Плоштадот Македонија.

Демонстрантите пеејќи „Шутка не ти бега Никола”, оттука го продолжија маршот кон Собрание.

13548846_10209819256423080_372122444_o13555517_10209819319704662_1059253602_o

Поврзани новости