Смрт на опозициски политичар во притвор на воената хунта во Мјанмар

by fokus 16:04
16:04

Изминатата ноќ во притвор на воената хунта во Мјанмар починал Кин Маунг Лат, опозициски политичар и член на партијата на соборената премиерка Аунг Сан Су Су Ки, јавуваат британските медиуми.

Причината за смртта засега не е позната, но дописникот на Ројтерс од Јангон видел фотографија на мртвиот Лат со крвава ткаенина на главата.

- Advertisements -

Полицијата се уште се нема произнесено за случајот.

Според медиумската група „Мјанмар сега“, безбедносните сили употребиле солзавец против десетици илјади демонстранти во Јангон и Мандалај.

Поврзани новости