Словенија денеска избира претседател

by Fokus 10:09
10:09

Во Словенија утрово во седум часот беа отворени избирачките места за вториот круг од претседателските избори, на кој силите ќе ги одмерат сегашниот шеф на државата, Борут Пахор и градоначалникот на Камник, Марјан Шарец.

Последните анкети покажуваат дека Пахор е фаворит за освојување на втор мандат, но дека неговата предност над противкандидат Шарец е помала отколку во првиот круг, одржан пред три недели.

- Advertisements -

Поврзани новости