Скршени прозорците на Министерството за правда

by fokus 21:06
21:06

Демонстрантите на вечерашаниот протест застанаа пред Министерството за правда и одново го офарбаа. Командосите на Шарената револуција со компресор ја исшараа фасада, а дел од демонстрантите фрлија со тврди предмети, па скршија неколку прозорци.

Толпата со илјадници демонстранти од тука се упати накај Собранието, скандирајќи „Шутка не ти бега Никола”.

Ова е досега најмасовниот протест на Шарената револуција, под мото „Граѓаните ја земаат правдата во свои раце“.

13509466_10209758341540246_237149368_o

13509667_10209758341780252_993340657_o (1)

Поврзани новости