Скопје изминативе денови се соочува со енормно загадување. Во Лисиче во 21 часот беа измерени 605 микрограми, односно 12 пати повеќе од дозволеното.

Последните мерења покажуваат дека Скопје е на трето место во светот по загадувањето на воздухот, веднаш по Дака во Бангладеш и Колката (поранешно Калкута)  во Индија.

Концентрациите на штетните ПМ10 честички на некои места во главниот град беа и 12 пати над дозволеното.

На четврто место е Лахоре, град во Пакистан, на 5 место е Шангај во Кина и на 6 место е Њу Делхи во Индија.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.