СЈО со ново барање за претрес во операторот кој не соработува

by fokus 21:02
21:02

СЈО достави ново барање до Кривичниот суд, за добивање на судска наредба за претрес во телекомуникациски оператор, кој одбива да ги даде и останатите податоци за масовното прислушување, опфатено во новиот случај „Таргет”.

Од СЈО за 24 Вести потврдија дека доставиле ново барање, откако вчера, судот го одби, со образложение дека недостасувале податоци.

- Advertisements -

СЈО вчера попладне ги дополнало информациите како адреса на телекомуникацискиот оператор, оддел и вид на опрема која му е потребна.

Кривичниот суд сега има рок од 24 часа да одговори на барањето на СЈО.

Поврзани новости