СЈО повторно бара суспензија на Алфите кои го апсеа Бошкоски

by fokus 18:26
18:26

Специјалното јавно обвинителство ја обжали одлуката на судот, кој одби да изрече мерки на на претпазливост за шефот на Алфите, Ивица Антевски – Пуки и петтемина негови колеги, осомничени за тортура врз Љубе Бошкоски.

СЈО повторно бара мерки со забрана за извршување на работните обврски на Алфите, осомничени во случајот „Тортура”.

Анчевски и неговите колеги алфи, според СЈО имале наредба од тогашниот  шеф на УБК, Сашо Мијалков да извршат тортура при апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, за случајот кампања Бошкоски.Тој и  неговото семејство биле навредувани и понижувани, а притоа било нарачано и одредени медиуми да го снимат понижувачкиот чин.

Поврзани новости