СЈО подготвува одговор на жалбата за притвор на Сеад Кочан

by fokus 12:39
12:39

СЈО во законскиот рок од 24 часа ќе одговори на жалбата од одбраната против решението за определување мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“. Жалбата од одбраната денеска стасала до СЈО.

Откако СЈО ќе одговори на жалбата, Апелацискиот суд во рок од 48 часа ќе треба да донесе одлука дали Кочан ќе оди во притвор, или ќе го укине.

Полицијата се уште не може да го пронајде осомничениот бизнисмен, кој како што неофицијално се дознава, во четвртокот, на истиот ден кога му бил одреден притвор ја напуштил земјава преку граничниот премин Табановце.

Адвокатот Никола Додевски изјави дека Сеад Кочан е на службено патување.

 

Поврзани новости