СЈО ќе го повика Груевски на распит и ќе бара домашен притвор или одземање на пасошот

by fokus 19:16
19:16

Од Специјалното јавно обинителство денеска информираа дека поранешниот премиер Никола Груевски во наредниот период ќе биде повикан да даде исказ пред судија на претходна постапка како осомничен во случајот што го отвори Специјалното јавно обвинителство со име ТНТ.

Освен распит, СЈО за Груевски ќе побара и одредување мерки за претпазливост, односно, да му се одземе пасошот, да има обврска се јавува во Судот или да му се одреди мерка домашен притвор.

Освен за Груевски, се бараат мерки за претпазливост и за поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, а притвор бараат да им се определи на градоначалникот на Битола, Владимир Талески и за началникот на Петтата управа, Горан Грујовски.

Поврзани новости