СЈО добило дозвола од Ериксон за увид во опремата за прислушување

by fokus 07:49
07:49

Управата за безбедност и контраразузнавање за целосен пристап на обвинителите и истражителите во опремата за прислушување побарала дозвола од производителот „Ериксон“ кој доцна вечерва ја доставил, пренесува Нова ТВ.

И за многу брзо време СЈО и Катица Јанева добиле дозвола од „Ериксон“ за влез и пристап до опремата.Токму на овој начин СЈО ќе може да изврши увид во системот за прислушкување и следење на комуникациите, како и да ги продолжи истражните дејствија со повеќе активности на УБК.

- Advertisements -

Претходно СЈО соопшти дека обвинителите ќе дежураат во смени цела ноќ во УБК затоа што наидуваат на опструкции за добивање на круцијално, за нив, информации и докази. Додека траел увидот на СЈО; во просториите на УБК биле присутни Митко Чавков и заменскиот министер од МВР Оливер Андонов.

СЈО денеска влезе во УБК со две судски наредби.

Поврзани новости